

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 1.2 MΩ |
| Height | 1.75 mm |
| Frequency | 100 kHz |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Accuracy | 4 % |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 3.3 V |
| Linearity | 1 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Response Time | 4.6 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| -3db Bandwidth | 100 kHz |
| Max Supply Current | 5.5 mA |
| Isolation Voltage | 100 V |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Current Sensing | 25 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 165 °C |
| Sensitivity (mV/A) | 55 mV/A |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency Range | 100 kHz |
| Type | Hall Effect, Open Loop |
| Output Type | Ratiometric, Voltage |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Sensitivity | 55 mV/A |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$1.69200
Ext.Price$1.69200
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.69200 | $1.69200 |
| 10 | $1.43558 | $14.35580 |
| 25 | $1.32304 | $33.07600 |
| 50 | $1.21932 | $60.96600 |
| 100 | $1.12375 | $112.37500 |
| 300 | $1.08541 | $325.62300 |
| 500 | $1.04838 | $524.19000 |
| 1000 | $1.01675 | $1016.75000 |
